Siyah Pirinçte Markalaşıyoruz
Siyah Pirinçte Markalaşıyoruz
  • 14.12.2023
Programda, Başkan Yavuz’un öncülüğünde geliştirilen proje ile bölgede yetiştirilen ve demir, lif, mineral deposu olarak bilinen siyah pirincin yakın zamanda coğrafi işaret almasının beklendiği vurgulandı.

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda düzenlenen “Çilimli Pirinci” workshopuna Çilimli’yi kısa sürede siyah pirinçte marka kent haline getiren ve üretimi il geneline yaygınlaştıran Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz da katıldı.

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Anılarla Beslen” adlı konferans ve “Çilimli Pirinci” workshopu, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi.

Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Muammer Mesci, Geleneksel Türk Mutfağı Uzmanı, Gastronomi Araştırmacısı Şefika Günyel, Operasyonel Sürdürülebilirlik Lideri Melda Tuna ile Düzce Üniversitesi akademik personeli ve öğrencileri katıldı.

Programda, Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Uygulama Mutfağı’nda “Çilimli Pirinci” adlı workshop gerçekleştirildi. Türk Mutfağı Uzmanı ve Gastronomi Araştırmacısı Şefika Günyel, yakın zamanda coğrafi işaret alması beklenen, besin değeri yüksek, siyah renkli Çilimli pirincinin pişirilmesini uygulamalı olarak gösterdi.

Başkan Yavuz her aşamasıyla bizzat ilgilendi

Bilindiği gibi Düzce'de Başkan Yavuz’un öncülüğünde Çilimli Belediyesi’nce hayata geçirilen proje kapsamında ilk etapta 20 dönüm arazide toprak ve suyla buluşturulan siyah pirincin üretimi kısa sürede daha geniş alana yayıldı.

“Amacımız; bölgemizde ciddi anlamda ekilen pirinci daha da geliştirmek”

Demir, lif ve mineral deposu olarak bilinen siyah pirincin üretimi yaygınlaştırmak için proje geliştiren Başkan Yavuz’un çabaları ile artık siyah pirinç denildiğinde akıllara Düzce ve Çilimli geliyor.

Başkan Muhsin Yavuz yaptığı açıklamada, besin ve piyasa değeri yüksek siyah pirinci bölgede yetiştirmek için proje geliştirdiklerini belirterek, “2021 yılında deneme ekimi yaptık ve oldu. Aslında amacımız; bölgemizde ciddi anlamda ekilen pirinci daha da geliştirmek. Konuralp pirinci oldukça meşhur ve bu pirincin bir kısmı ilçemiz sınırlarında üretiliyor. Biz de insanlarımız hem sağlıklı pirinç tüketsin hem de üreticimizi teşvik amacıyla böyle bir projeyi başlattık." diye konuştu.

Kaynak: Öncü Haber