Çilimli Siyah Pirinç Festivali Düzenliyor
Çilimli Siyah Pirinç Festivali Düzenliyor
  • 28.08.2022
Çilimli Belediyesince hayata geçirilen proje kapsamında 20 dönüm arazide toprak ve suyla buluşturulan besin değeri yüksek siyah pirincin ilk hasadı yapıldı.

Ekiminin yaygınlaştırılması hedeflenen siyah pirinç düzenlenecek muhteşem festivalle tanıtılacak.
Çilimli Belediyesince hayata geçirilen proje kapsamında 20 dönüm arazide toprak ve suyla buluşturulan siyah pirincin üretimiyle tarımsal ürün çeşitliliği artırılacak. Demir, lif ve mineral deposu olarak bilinen siyah pirincin geçen yıl yapılan deneme ekiminden başarılı sonuç alan Çilimli Belediyesi, üretimi yaygınlaştırmak için proje geliştirdi. Proje kapsamında 20 dönüm arazide toprak ve suyla buluşturulan besin değeri yüksek siyah pirincin ekimi yaygınlaştırılarak alım garantisiyle çiftçilerin ürüne yönlenmesi sağlanacak.
Bu çerçevede geçtiğimiz Haziran ayında ekimi yapılan Siyah pirinçte ilk hasat yapıldı. Pirincin tanıtımının yapılması için ise Çilimli Belediyesi tarafından 3-4 Eylül tarihleri arasında Çilimli Siyah Pirinç Kültür Festivali adı altında etkinlik düzenlendi. Etkinliğin ilk günü olan 3 Eylül tarihinde ünlü şarkıcı Ecem Umay sahne alacak. Festivalin ikinci olan 4 Eylül’de de sevilen pop sanatçısı Mustafa Ceceli sahneye çıkacak. Ayrıca festival kapsamında yerel sanatçılar performans sergileyecek.

Kaynak: duzcepusula.com